2014 Int’l Calendar

 

This is the list of the international Micro regattas, as found available through national websites.

This calendar is just a provisional calendar and should be used as a point of reference.

Please check the dates on the national or regatta websites.

Some of the dates might have changed or regattas might have been canceled or new regattas added.

Also, make sure you visit this page once in a while as more regattas might be added soon.

 Last updated on 02.04.2014.

MONTH DATE TYPE REGATTA HOST CLUB LOCATION COUNTRY
APR 5-6 Challenge Denis Naudin CNVV Lyon – 69 FRA
6
1st Race Sea Championship 
C.V.C. Mestre, VE ITA
19-21 Coupe De Champagne CNHS Foret d’Orient – 10 FRA
25-27 Internationale Deutsche Meisterschaft www.rscz.de Zuelpisch GER
MAY 1-4 EM  Européenne Micro ACAL Strasbourg – 67 FRA
3-4 I Ogólnopolskie Regaty o Puchar Mariny “Kotwica” Tarnobrzeg Jezioro Tarnobrzeskie POL
4
2nd Race Sea Championship 
C.V.C. Mestre, VE ITA
10-11 EM International Race European Challenge Micro C.V.C. Mestre, Venice ITA
16-18 EM Serbian Champioship – Euro Micro Cup JK Zemun Zemun, Belgrade SRB
17-18 Micro Porcelaine CNV Lac de Vassivière – 87 FRA
24-25 Petrochemia Cup Zalew Włocławski POL
24-25 RSC Losheim RSC Losheim GER
24-25 XVI Memorijal Zorana Radosavljevica JK Zoran Radosavljevic Zemun, Belgrade SRB
24-25 1st Race Lake Championship combined with “VIII Dragon Smile” Cantiere Ang. Mar. Ranco, VA ITA
29 May /1 Jun Chpt De France Des Croiseurs L CNG Lac du Der – 51 FRA
JUN 1 3rd Race Sea Championship C.V.C. Mestre, VE ITA
7-8 Micro Ile De France CVVX Ile de France – 78 FRA
7-8 Długodystansowe Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych
ANWIL CUP
Zarzeczewo – Zalew Włocławski POL
12-14 EM Pskov Micro Cup Pskov RUS
10-14 International Venice Lagoon Velaraid (with microclass classification) C.V.C. Mestre, VE ITA
14 Steinhude-Rund www.steinhuder-meer-rund.de GER
14-15 2nd Race Lake Championship combined with “XXX La Vela per la Vita”
C.V.V.
Belgirate (VB)
ITA
20-22 Sverdlovsk Region Open Championship Ekaterinburg RUS
21-22 Micro Sud Ouest CVRL Lac de Léran – 09 FRA
21-22 Micro Losheim www.rsc-losheim.de GER
28 3rd Race Lake Championship combined with “I Leoni delle 2 Rocche” LNI Arona
Arona (NO)
ITA
28-29 Regaty „Na Powitanie Wakacji”
o Puchar Starosty Słupeckiego
Jezioro Powidzkie POL
28-29 Pützregatta www.atsc1970.de GER
JUL 4-6 Moscow Region Micro Cup Moscow RUS
5-6 NORD CUP Y.C. Arona Górki Zachodnie – Zatoka Gdańska POL
5 4th Race Lake Championship combined with “XVII Quelli che la vela” Y.C. Arona Arona (NO) ITA
10-14 Russian Micro Championship Volgodonsk RUS
12-14 Coupe De Méditerranée SNN Etang de Bages-Sigean – 11 FRA
19-25 WC MicroWorld Championship microworlds-berlin.de GER
20 4th Race Sea Championship C.V.C Mestre, VE ITA
AUG 15-17 EM Latvian Euro Micro Riga LAT
16-17 International Microclass Championship of Slovak Republic  www.jachting-zilina.eu Oravská Priehrada SVK
22-24 EM Międzynarodowe Mistrzostwa Polski – EURO MICRO Giżycko – Jezioro Niegocin POL
SEP 5-7 Moscow Open Championship Moscow RUS
6-7 Puchar Prezesa Jeziorsko/Sulejów POL
6-7 Sarlov Kup BK Metalac Smederevo SRB
13 5th Race Lake Championship combined with “La rotta delle Cento Vele” Dormelletto Vela’84 Dormelletto (NO) ITA
13-14 Lac D’argent SRVA Lac d’Annecy – 74 FRA
13-14 Micro Hochheim www.segelclubhochheim.de GER
13-15 Moscow Open Championship Moscow RUS
14 5th Race Sea Championship C.V.C Mestre, VE ITA
26-29 Ural Pathfinder Autumn Ekaterinburg RUS
27-28 Micro Erdre ANCRE Nantes – 44 FRA
OCT 5 6th Race Lake Championship combined with “Camice Rosse Garibaldine” Soc. delle Regate
Belgirate (VB)
ITA
11-12 Jesenji kup Gemaxa JK Gemax Belgrade POL
12 46th Edition of Barcolana Trieste (with Microclass Classification) – to be Confirmed Trieste ITA
18-19 EM  Micr’eau D’heure SNEH La Platetaille – BEL BEL
20-25 Krasnodar Region Open Championship Gelendgik RUS
26 6th Race Sea Championship C.V.C. Mestre, VE ITA
26 Prvenstvo Beograda AJK Beograd Belgrade SRB
NOV 23 7th Race Sea Championship C.V.C. Mestre, VE ITA